Уряд підвищить ціни на 10%

Підвищення цін
Андрій Волик, Аргумент-газета  

НБУ оприлюднив своє бачення розвитку економіки 2006 року. Виконавчий директор Нацбанку з економічних питань Ігор Шумило заявив, що втримати інфляцію на рівні близько 10% реально.

Раніше ніхто з аналітиків уряду не розумів, що буде з цінами цього року. Так, у січні Міністерство економіки офіційно відкликало свій прогноз інфляції на 2006 рік через невизначеність із цінами імпортованого з Росії газу. План Держбюджету на 2006 рік був розрахований на основі прогнозу інфляції 8,7%, але було очевидно, що світова тенденція подорожчання енергоносіїв вносить свої тверді корективи в прогнози цінової стабільності в державі.

За оцінками експертів, інфляція у 2006 році досягне свого піку. Це одночасно і погана, і добра новина. Погана тому, що цього року українські громадяни стануть на 10% біднішими через знецінення купівельної спроможності гривні. Добра новина в тім, що 2007 року зростання цін сповільниться.

Нинішня хвиля інфляції бере свій початок ще в 2004 році, коли перед президентськими виборами уряд Віктора Януковича значно підвищив мінімальну зарплату й пенсію. В 2005 році тенденція продовжилася: ціни на споживчі товари підвищилися на 10,3% головним чином унаслідок різкого збільшення доходів населення, особливо в його найбіднішої частини. Згідно з даними Держкомстату, за 2005 рік зарплати виросли на 11,7%, а соціальна допомога – на 41,5% у реальному вимірі. Малоймовірно, що 2006 року доходи населення зростуть так само істотно, однак можуть виникнути інші вагомі причини підвищення цін: збільшення тарифів на комунальні послуги та подорожчання послуг транспорту.

В Україні зростання комунальних платежів в останні роки стримувався в основному через вибори. Зараз же уряд має намір підняти тарифи на енергоносії в середньому на 25%. Із закінченням парламентських виборів підвищення цін на газ і бензин зробить подорожчання комунальних і транспортних послуг невідворотним. Ця тенденція була закладена ще наприкінці минулого року, коли послуги стали дорожчати швидше, ніж продовольчі товари.

Подорожчання імпортованого Україною газу ще не позначилося на цінах на продовольчі товари. Швидше за все, це відбудеться в травні-червні цього року.

На підвищення споживчих цін в 2006 році також вплинуть високі інфляційні очікування населення. Відповідно до опитування споживчих настроїв, які раз на два місяці проводить компанія Gf-Ukraine спільно з Міжнародним центром перспективних досліджень, у лютому 776 опитаних із 1000-чі вважали, що в найближчі півроку ціни зростатимуть такими ж темпами, як і раніше, або швидше. У грудні так вважав 731 опитаний із 1000-чі. На відміну від очікувань особистого добробуту або темпів розвитку економіки, інфляційні сподівання належать до розряду тих, котрі самі собою збуваються.

Схильність населення робити великі покупки досягла свого рекордного значення, попри зниження темпів зростання економіки, високі політичні ризики, пов’язані з парламентськими виборами, та активні передвиборні кампанії опозиційних партій, у яких популяризувалася ідея економічної кризи. У лютому 694 опитаних із 1000-чі зазначили, що зараз гарний час робити великі покупки для будинку. Найвищий відсоток громадян, котрі готові робити покупки, – серед населення з доходами, нижчими за середній рівень.

Доходи населення цього року збільшуватимуться повільніше, ніж у минулому. Уже не буде такого зростання зарплат, пенсій та соціальної допомоги, як у 2004 – 2005 роках. Перед виборами парламент схвалив кілька рішень про розширення обсягу соціальних пільг і підвищення пенсій. Зокрема, був прийнятий закон про надання пільг дітям війни, відповідно до якого – право на пільги при оплаті за комунальні послуги й надбавки до пенсії одержать близько 16% населення. У перші тижні роботи нового парламенту дію таких рішень, швидше за все, буде припинено. Новому уряду в спадщину від попередніх дістанеться значний дефіцит Пенсійного фонду, великі соціальні зобов’язання, сміливі плани підвищення зарплат і пенсій на 2006 рік.

Однак є місце для “інфляційного оптимізму”. В 2007 році експерти пророкують уповільнення інфляції, оскільки після парламентських виборів закінчиться політичний цикл, що визначав зростання мінімальної зарплати й соціальних виплат населенню. У той же час стримуване в 2003 – 2005 роках підвищення цін на комунальні й транспортні послуги реалізується 2006 року і в 2007-му не буде настільки істотним.

До теми
 
Дефляція перейде у стагнацію?

У березні Держкомстат зафіксував досить незвичне явище для вітчизняної економіки — дефляцію. І хоч цей показник всього 0,3% і його ще можуть скорегувати, все ж експерти запевняють: його можна розцінювати як тенденцію.“Можливо, реальний показник інфляції не мінус 0,3%, а плюс 0,3%, але у будь якому разі варто говорити про те, що ціни завмерли”, – так описав її директор економічних програм Центру ім. Разумкова Василь Юрчишин. До березня ціни на споживчі товари, навпаки, зростали. Для прикладу, у лютому порівняно з січнем вони збільшились – на 1,8%, а на продовольчі — 2,6%.

В Мінекономіки дефляцію пояснюють дією кількох факторів. “Населення перед виборами не витрачає кошти. Ціни на цукор стабілізувались. Нацбанк продав більш як 1,1 млрд дол., і цей фактор сприяв дефляції”, – заявив міністр Арсеній Яценюк.

Правда, один з опитаних експертів сказав, що дефляція у березні може стати однією з ознак стагфляції. Так називають ситуацію в економіці, коли стагнація зростання виробництва супроводжується інфляцією. Проте на користь версії про початок стагфляції в Україні важко навести офіційні дані. Показники поки що не дають можливості зробити однозначний висновок. Наприклад, по-різному можна трактувати припинення збільшення виробництва в країні. “Можна припустити, що і в промисловості, і в ВВП буде незначне збільшення або збереження на старому рівні”, – каже керівник групи радників голови НБУ Валерій Литвицький.

Опубліковано: 07.04.2006