ЦРУ передало Ірану атомну бомбу?

11162
Історія, що трапилася з Іраком, здається, повторюється: американській розвідці не вдається одержати безперечні докази існування в аятол ядерної бомби. Більше того, американці допускають грубі помилки. Коли буде написана історія іранської ядерної програми, спеціальна глава буде присвячена помилкам ЦРУ.

Як і в часи інтервенції в Ірак, розвідка є слабкою ланкою американської стратегії. Згідно з найдостовірнішими даними, іранці мають усі необхідні елементи для створення ще потужнішої бомби, ніж та, що була скинута на Хіросіму. В Африці було закуплено близько тисячі тонн оксиду урану, який застосовується при створенні ядерних зарядів. З них 37 тонн перетворено на газ Uf6, який використовується в процесі збагачення урану. Газ, імовірно, уже доставлений на об’єкт в Іран, де вже діють центрифуги, котрі поставив Абдул Кадир Хан, батько пакистанської атомної бомби, засновник “чорного” ринку атомних технологій, клієнтом якого Іран став ще до того, як до нього звернулися Лівія і Північна Корея.

Перші контакти Хана з іранцями мали місце 18 років тому: крім зразків і моделей центрифуг, пакистанський учений передав Тегерану й документ зі створення ядерних ракетних боєголовок. ЦРУ спостерігало, але не втручалося, виходячи з переконання, що краще проаналізувати структуру “чорного” ринку, перш ніж його ліквідувати. Відмова Муаммара Каддафі від своїх ядерних планів після американської інтервенції в Ірак призвела до прискореного розвитку подій та арешту Хана в 2004 року, якого дотепер утримують в Пакистані під домашнім арештом. Але ЦРУ вже зробило свою найбільшу помилку: тепер занадто пізно намагатися спинити створення іранської атомної бомби.

Опубліковано: 28.02.2006