Розкрито вразливе місце вірусу, що викликає рак

Група вчених Університету штату Флорида та Інституту молекулярної біофізики виявила механізм, за допомогою якого вірус герпесу, що викликає рак, уникає дії імунної системи. Результати дослідження, що розкривають уразливе місце небезпечної інфекції, опубліковані в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

virusddc8d54368Одну з ключових ролей імунного захисту проти вірусів грає фермент циклічний синтаза GMP-AMP (cGAS), який виявляє вірусну ДНК і зв’язується з дволанцюжковою ДНК. Це ініціює противірусні та прозапальні реакції, які дозволяють боротися з інфекцією. Однак cGAS також є мішенню для багатьох вірусів, які блокують активність ферменту, наприклад, герпесвірус, асоційований з саркомою Капоші (KSHV) та відповідальний приблизно за 15 відсотків випадків раку у людини. До групи ризику входять люди з ВІЛ-інфекцією, у яких порушено активність імунної системи.

У 2015 році вчені виявили, що ДНК герпесвіруса KSHV кодує білок KicGAS, який є конкурентом cGAS. Однак досі залишалося незрозумілим, як він це робить. У новій роботі дослідники розкрили кристалічну структуру KicGAS, візуалізувавши її з роздільною здатністю 2,5 ангстрема. Білок складається з простих фрагментів, що повторюються, утворюють олігомерний ланцюг, що дозволяє йому ефективно зв’язуватися з ДНК вірусу, захищаючи її від cGAS.

За словами авторів, знання про структуру KicGAS може допомогти розробці противірусних препаратів проти KSHV та родинних вірусів.