Розкрито таємницю зниклого китобійного судна

Американські та аргентинські вчені з’ясували, що уламки дерев’яного корабля, виявлені біля південного узбережжя Аргентини, можуть належати китобійному судну Дельфін, яке таємниче зникло в 1859 році. Результати дослідження опубліковані у журналі Dendrochronologia.

sudno21186a5fРозкрити таємницю приналежності затонулого судна вдалося за допомогою аналізу річних кілець. Вчені проаналізували бази даних по річних кільцях північноамериканських дерев і показали, що колоди, виявлені на місці аварії корабля, були зрубані в Новій Англії і на південному сході США незадовго до початку спорудження судна в 1850 році. Інші докази включають артефакти та історичні записи з Аргентини та Род-Айленда.

Китобійне судно «Дельфін» було збудовано у період із серпня по жовтень 1850 року з дуба та інших порід дерева. Зазвичай дерева рубали в холодну погоду за рік або близько того до корабля, що в даному випадку мало відбутися між кінцем 1849-го і лютим 1850 року. «Дельфін» завдовжки 34 метри та вагою 325 тонн було спущено на воду 16 листопада 1850 року. Він пішов в останній рейс з Уоррена 2 жовтня 1858, через кілька місяців опинившись біля берегів Патагонії.

У 2004 році в результаті усунення відкладень було виявлено часткові залишки дерев’яного судна в припливній мілині неподалік Пуерто-Мадрін. Від корабля залишилися шпангоути, а також кілька фрагментів обшивки. Пізніше на місці аварії знайшли два залізні котли та цеглу, що дозволило припустити, що на борту виварювали ворвань. Дендрохронологи встановили, що шпангоути виготовили з білого дуба, що росте на північному сході США, корпус з жовтої сосни на південному сході, а дерев’яні цвяхи з чорної акації, поширеної в східних штатах.

Нова Англія була великим гравцем у світовому китобійному промислі з середини 1770-х до 1850-х років, коли масло, витягнуте з китового жиру, широко використовувалося для освітлення та мастила, а кістки морських ссавців застосовувалися у виготовленні багатьох предметів домашнього побуту. Дослідники відзначають, що в районі, де було виявлено судно, ходило безліч китобоїв і уламки аварії корабля можуть насправді належати іншому кораблю.