Рівняння наліво

Наталія Вітренко
Автори: Антін Бандера, Антін Малецький, Аргумент-газета  

Українські ліві помирають. І в наступному парламенті може взагалі не виявитися лівих. Як показує найсвіжіше дослідження Київського міжнародного інституту соціології, дві останні сили, які чітко позиціонуються як ліві і при цьому намагаються боротися за місце на політичному Олімпі – КПУ і Блок Вітренко – можуть не мати народних депутатів на наступні п’ять років.

Блок Вітренко взагалі далеко поза межею тривідсоткового бар’єру, а КПУ бере аж 3,1% місць у парламенті. Тобто 16 депутатів, якщо все буде добре. І жодного, якщо помаранчеві і Партія регіонів мобілізують більше виборців.

Можна ще згадати про соціалістів – вони таки візьмуть, за дослідженням КМІС, своїх 6,3% місць, або 32 депутатів. Але соціалісти вже доволі давно – не ліві. Принаймні не ліві в українському розумінні. Вони – лівоцентристи за європейською шкалою. І їм було б доцільніше називатися соціал-демократами, якби не був цей бренд випадково зайнятий іншими. Та й виїжджають морозівці у парламент зовсім не на соціалістичних ідеях, скільки на прізвищах своїх представників, насамперед Олександра Мороза і Юрія Луценка.

Напередодні, імовірно, останніх для ідейних лівих виборів Аргумент-газета змушена констатувати причини, чому ж відмирає ліва ідея в Україні. Перший чинник  – помилки самих лівих. Насамперед, це ставка на пенсіонерів і людей із носатальгійними сентенціями, які в лівих бачать кольори свої молодості і розміреного життя. Електоральний ресурс старих комуністів зношується фізично, а молодих людей уже не проймають ідеї Симоненка. Для Вітренко майбутнє  вимальовується теж незавидне, позаяк її електорат – люмпенізований. А чим більше Україна набуває рис інформаційного суспільства, тим менше люмп6енгів люмпенів стає – європейська істина.

Опубліковано: 28.02.2006