Представлена карта найпотужніших супервулканів Землі

Міжнародний колектив геофізиків, що включає фахівців з Томська (Росія), представив карту найбільших коли-небудь діючих на Землі супервулканів. Про це повідомляє Nature News.

На планеті, згідно з дослідженнями вчених, за останні 2,5 мільярда років відбулося 15 вивержень супервулканів, які призвели до формування такої ж кількості великих трапових провінцій.

Найдавніша така провінція виникла приблизно 2,42 мільярда років тому на південному заході сучасної Австралії, а наймолодша — приблизно 17 мільйонів років тому на заході Північної Америки, де в даний час знаходиться Єллоустонський вулкан.

karta96192

Супервулкан відрізняється від вулкана тим, що його виверження веде до глобальних кліматичних змін. Останнє пов’язане з величезними викидами матерії з літосфери і мантії, більше трильйона тонн, в навколишній простір. Ці речовини, потрапляючи в атмосферу, змінюють її хімічний склад і блокують доступ сонячного світла, а на поверхні планети створюють так звані магматичні трапи (типовий приклад — плато Путорана в Сибіру).

Одна з найбільших таких подій відбулася 252 мільйони років тому в районі сучасного Норильська, що спровокувало велике пермське вимирання.