Дитина з пробірки

20/09/2005

ДитинаЗДОРОВ’Я

Олександра Баландюх  

Існує помилкова думка, що коли подружня пара не може народити дитину, то винна в цьому
жінка. Проте це далеко не так. Безпліддя з вини чоловіка зустрічається часто: якщо в спермі, замість десятків мільйонів сперматозоїдів, є лише 1-3 або вони зовсім відсутні.

Побачене в мікроскопі вразило: сперма одного чоловіка нагадувала мурашник, у якому активно рухалися десятки мільйонів сперматозоїдів. В іншій – активних взагалі не було видно. Лише фахівець досвідченим оком побачив, може, один-два. Завагітніти за таких умов природним шляхом практично неможливо. Бувають випадки, коли сперматозоїдів у спермі немає взагалі. Тоді лікарі роблять пункцію яєчка і дістають звідси сперматозоїди.
Причиною жіночого безпліддя може бути відсутність маткових труб (коли їх видалили при позаматковій вагітності) або їх

непрохідність (при заплідненні in vitro маткові труби не потрібні) чи гормональні розлади. Сюди входять і жінки з полікістозними яйниками.

Є ще причина, яка не дозволяє жінці народити дитину, – ідіопатичне безпліддя, тобто безпліддя без причини. Чоловік і жінка здорові, аналізи в нормі, хронічних захворювань немає, а вагітність не настає.

Медицина пішла вперед, і навіть безнадійні пари нині можуть відчути радість батьківства. Мова йде про запліднення in vitro, яке в народі називають штучним заплідненням. І його проводять не закордоном, а безпосередньо у Львові.
– Тут штучного нічого немає, – поправила мене директор медичного центру “Інтерсоно” Олена Мороз. – Адже беруться яйцеклітини жінки і сперматозоїди чоловіка – майбутніх батьків дитини. Єдине, що процес запліднення відбувається не в жіночій матковій трубі, а в чашечці Петрі в нашій лабораторії.

У лабораторії – ідеальна чистота. На дверях висвічується вивіска – стерильно. Сюди зайвий раз не заходять навіть працівники медзакладу. Усі лаборанти – у спеціальних костюмах, масках. Такий же приготували й мені.

Чоловік відпочиває

Під час запліднення in vitro медики більше уваги приділяють жінці. Від чоловіка вимагається лише одне – здати сперму. А ось жіночий організм потребує спеціальної підготовки, лікування.

– Спершу жінка впродовж двох тижнів приймає препарати, які блокують гормональну систему жінки, – каже Олена Сергіївна. – Наступні два тижні ми стимулюємо гормональну систему і змушуємо її працювати так, як нам це потрібно, щоб виростити багато фолікулів (місце, де дозріває яйцеклітина). У природному циклі в жінки виростає лише одна яйцеклітина, рідко – дві. Нам же потрібно більше. Саме на це спрямований другий етап. Далі йде етап пункції, коли під загальним наркозом спеціальною голочкою проколюють фолікули і з них забирають яйцеклітини та відправляють у лабораторію.

В операційну, де це відбувалося, мене не пустили. Забрані яйцеклітини навіть не виносять з операційної, а через віконечко передають в лабораторію. І ось тут відбувається найцікавіший етап – культивування. Спершу над яйцеклітинами і сперматозоїдами довго чаклує ембріолог: відмиває їх, звільняє від усього зайвого, вибирає найактивніший сперматозоїд, а тоді запліднює яйцеклітини і зберігає їх у спеціальних інкубаторах, де є умови, котрі повністю відтворюють організм жінки. Запліднює не одну яйцеклітину, а відразу кілька, бо запліднитися можуть не всі яйцеклітини.

– Далі ми спостерігаємо, як відбувається запліднення, – каже завідувач ембріологічного відділення Анна Фединяк, – чи проникли сперматозоїди в яйцеклітину, чи відбулося злиття ядер, чи яйцеклітина почала ділитися. І на стадії, коли ембріон поділився до 4-6-8 клітин (це зазвичай відбувається на третю добу), ембріони набирають у спеціальний катетер і переносять у порожнину матки жінки. Процедура не болюча, її роблять без наркозу.

Згідно з законом, дозволяється переносити відразу до чотирьох ембріонів. З них приживаються один-два, проте були випадки, коли приживалися і всі чотири. Народжувати відразу стільки малюків жінки не наважуються, та й виносити їх складно, тож залишають лише два ембріони, а решту медики забирають.

У 45 може бути запізно

Відсоток жінок, за словами лікарів, яким вдається таким чином завагітніти з першого разу, становить 35-36% – кожна третя пара. У львівській клініці цього року він трохи вищий – 42%, тобто кожна друга пара. У декого вагітність настає з другої, третьої спроби. Це залежить від багатьох факторів, серед яких велике значення має вік жінки.
– До 35 років шанс завагітніти в усіх жінок однаковий, – каже лікар Ігор Палига. – Після 35-ти він з кожним роком зменшується. Та й виносити дитя у 40-45 років значно складніше, хоч народжують і в такому віці. А в Індії на такий крок зважилася 68-річна жінка, котра завагітніла після запліднення in vitro й народила здорового малюка.
Після того, як вагітність відбулася, жінка поводиться точнісінько так, як і та, що завагітніла природним шляхом. Вона вільно рухається, їй абсолютно не треба лежати, як дехто помилково вважає, ходить на роботу, а у відповідні терміни стає на облік в акушера-гінеколога за місцем проживання.

Повернутися до списку публікаційАрхів новин

Кино: рецензии «Нация Z»

<<< Листопад 2020 >>>
ПнВтСрЧтПтСбНд
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Останні новини