Маленький король великої імперії

27/01/2005

Крістіан ДіорДнями світ моди, світ, де й досі панують закони імперії, відзначив сто років із дня народження його законодавця.
 
Ім’я Крістіана Діора вже давно стало не лише одним із найпрестижніших брендів, а й синонімом самого явища моди.
 
Творець поняття New Look і подвижник ренесансу французького Haute Couture після Другої світової війни, легендарний модельєр, схожий на “маленького марципанового чоловічка”, народився в родині хіміка-важкопромисловця і  мріяв стати архітектором. Проте на амбітні побажання батьків студіював політологію і просто провалив котрийсь із чергових іспитів. Майбутнього “імператора моди” вже тоді політичні закони навряд чи цікавили більше за естетичні. Не випадково після невдалих спроб здобути вищу освіту Діор разом із приятелем відкриває в Парижі галерею, де експонує твори молодих художників, серед них Макса Жакоба та Сальвадора Далі.
 
Згодом Крістіан Діор працює як журналіст сторінки моди у “Фігаро”, а з 1937-го й сам намагається робити ескізи. Однак тільки після війни, впродовж якої вроджений модельєр успішно займався на своєму рідному півдні Франції сільським господарством, Діор продемонстрував світові першу колекцію. На той час він уже переступив поріг сорокаліття. 1946 року модельєр засновує власний дім моди, а через рік відроджує забуту в полум’ї війни жіночність. “Я зображатиму жінку, немов квітку – з м’якою лінією плечей, тонкою талією та спідницею, як чашечка із пелюсток”, – писав митець. У жорстокий і переломний повоєнний час Діор знову змусив подумати про жінку як втілення романтичності – й викликав справжній фурор у світі моди.
 
Того ж року персонал дому Діора сягнув понад 1000 осіб, а його клієнтками стали Елізабет Тейлор, Грейс Келлі, Джина Лолобріджида, Бріджит Бардо. Впродовж десятиліття свого майже автократичного панування у світі моди Крістіан Діор диктував правила гри для мільйонів жінок: на зміну романтичному квітковому силуету Ligne Corolle прийшов видовжений “олівчик”, а в середині п’ятдесятих Діор возвеличив на подіумі “хлопчакувату” жінку.
 
Окрім художнього обдарування модельєр проявив неабиякий талант підприємця. Саме Діор першим почав продавати ліцензії на виробництво парфумів, панчіх, взуття, аксесуарів під маркою “Крістіан Діор”. Зворушувала й прив’язаність сором’язливого та доволі замкнутого імператора моди до своїх рідних і близьких: так, перші парфуми “Крістіан Діор” модельєр присвятив своїй сестрі, навіть використавши в оформленні коробки її малюнок.
 
Ця “неймовірна пригода”, як сам Діор називав свою кар’єру, тривала лише десять років: модельєр раптово помер від інфаркту в 1957-му на модному італійському курорті Монтекатіні. Його поховали в рідному Провансі, поруч із батьком, а керівництво домом моди, який на той час уже став “імперією в імперії”, перейняв Ів Сен Лоран. Згодом на зміну йому прийшли Марк Бохана, Джанфранко Ферре. Нині на планеті під назвою “Діор” панує Джон Гальяно.
 
Саме завдяки ексцентричному напівбританцеві-напівіталійцеві дім “Діор” є одним із найуспішніших модних домів з багатомільйонним товарообігом.
 
Підготувала Лідія Мельник, Львівська газета.

Повернутися до списку публікаційАрхів новин

Кино: рецензии «Нация Z»

<<< Квітень 2021 >>>
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Останні новини