Названі умови катастрофічного виверження супервулкану

Учені Університету Вандербільта і Мічиганського технологічного університету (США) визначили можливу причину катастрофічного виверження супервулкану Таупо в Новій Зеландії. Згідно з висновками дослідників, воно відбулося через підйом магми до поверхні в результаті інших, менш масштабних вивержень. Про це повідомляє видання Science Alert.

Виверження супервулкана Таупо, або виверження Оруануі, відбулося 26,5 тисячі років тому. В результаті катастрофи, яка за шкалою вулканічної активності досягла максимальних восьми балів, було викинуто близько 530 кубічних кілометрів магми. Відомо, що 350-240 тисяч років тому відбулося сім слабших вивержень Таупо, які могли вплинути на силу Оруануі.

Вулканологи проаналізували відкладення пемзи по всій вулканічній зоні Таупо. Виявилося, що після кожного малого виверження, при якому викидалося приблизно 50-150 кубічних кілометрів магми, вулканічні відкладення ставали все ближчими до поверхні. Хоча невеликі вибухи зменшували ймовірність супервиверження, «ступінчастий» підйом магми сприяв майбутній активності вулкана. Протягом тисячоліть розплавлена ​​порода надходила в невеликі і менш глибокі камери, провокуючи невеликі вибухи. Зрештою, магма накопичилася в достатній кількості, щоб викликати виверження Оруануі.

На думку вчених, результати дослідження допоможуть передбачити час і визначити умови виверження супервулканів, подібних до Єллоустонського кальдері.