Лазери, що самоорганізуються, зімітували живі організми

Вчені Університетського коледжу Лондона та Імперського коледжу Лондона продемонстрували прототип спонтанно лазерного пристрою, що самоорганізується, який може реконфігуруватися при зміні зовнішніх умов. lazeraf8ecf1cdРезультати дослідження, опубліковані у журналі Nature Physics, можна використовуватиме створення інтелектуальних фотонних матеріалів, що імітують властивості живих організмів. Коротко про наукову роботу розповідається у прес-релізі на Phys.org.

В ході експерименту вчені створили лазери, що самозбираються, з мікрочастинок, диспергованих в рідині. Така колоїдна система служить лазерним середовищем, здатним посилювати світло, створюючи вузьконаправлений потік когерентного випромінювання. Це середовище складалося з так званих частинок Януса, які з одного боку покриті матеріалом, що поглинає світло, і мікрочастинок. Посилення світла, створюване колоїдною системою, можна було регулювати, змінюючи інтенсивність зовнішнього лазера, який нагріває частки Януса і сприяє накопиченню мікрочастинок навколо них.

За словами фізика Ріккардо Сапієнца (Riccardo Sapienza), одного з авторів роботи, кластери лазерної системи можуть реконфігуруватися і взаємодіяти з іншими кластерами, що дозволить у майбутньому взаємозв’язку, що постійно розвивається, між структурою і функціональністю, типовою для живих матеріалів. Створення лазерів із властивостями живих істот дозволить розробляти в майбутньому надійні, автономні та довговічні пристрої для сенсорних додатків, нових джерел світла та інтелектуальних дисплеїв на кшталт електронного паперу.